Објавени нови имиња од програмата на Арсенал фест 2024

Познатиот француски бенд Nouvelle Vague ќе настапи на главната сцена на Arsenal Fest 2024 во Кнежевскиот Арсенал во Крагуевац (27-29 јуни) на втората фестивалска вечер, 28 јуни. Групата, чие име значи „нов бран“ на нивниот мајчин јазик, постои од 2003 година. Публиката во Србија со години ги прима брилијантно на концертите, а сега посетителите во срцето на Шумадија, сосема соодветно, ќе се препуштат на вистинско лето, атмосферски обработки на песните „Girls On Film“ (Duran Duran), „People Are People“ (Depeche Mode), „Only You“ (Yazoo), „Shout“ (Tears For Fears)…

Норвежанецот Sivert Høyem се приклучува на богатата листа на меѓународни ѕвезди на 14-тиот Arsenal Fest на 29 јуни во Garden. Поранешниот пејач на алтернативниот бенд Мадугада, по распадот на групата во 2007 година, се посвети на соло кариера. Тој ќе настапи во Крагуевац како дел од турнејата на која ќе го промовира албумот „На остров“ објавен на крајот на јануари. На првата фестивалска вечер на 27 јуни, главната бина ќе одекне со гласот на Зоран Костиќ – Цане и моќните рифови на Небојша Антонијевиќ Антон, од Партибрејкерс кои повторно доаѓаат на Арсенал. Поинаква енергија на истата сцена ќе донесе еден ден подоцна, на 28 јуни, раперот од Мајами, Лил Пумп, најпознат по песната „Gucci Gang“, која во 2017 година стигна до третото место на Billboard Hot 100 листата.

На 27 јуни во Градината ќе пристигне жанровски и сè попопуларниот крушевачки бенд Кени није мрот, а култниот Јарболи, кои ја слават 25-годишнината од објавувањето на албумот „Добродошли“, како и загрепскиот Свемирко. . Контроверзната Мими Мерседез ќе ја размрда градината на Застава на 28 јуни. Да потсетиме, на првата фестивалска вечер во Крагуевац, глобалната холивудска ѕвезда Киану Ривс со својот бенд Догстар, како и Азиската Даб фондација. Со симфонискиот оркестар на 29 јуни ќе настапи Здравко Чолиќ, како и британските Circa Waves и панк-рок ветерани Гоблини. Потврдени се и изведбите на кралицата на бас гитарата Ник Вест и регионално популарни имиња како Лету Штуке, Војко В и Ритам Нереда.

Цената на поединечните билети за Арсенал фест 2024 е 2.500 динари, додека комплетот за сите три фестивалски вечери чини 5.000 динари. Билетите може да се купат преку веб-страницата www.tickets.rs и на сите нивни продажни места.