Здравко Чолиќ со симфониски оркестар на Арсенал фест 2024!

Легендарниот Здравко Чолиќ, една од најголемите музички ѕвезди на сите времиња на нашите простори, ќе настапи со симфонискиот оркестар во сабота, на 29 јуни, на главната сцена на „Арсенал фест 2024“ во просторот на арсеналот на Војводата во Крагуевац. Пејачот, чија голема популарност трае веќе пет децении и постојано се шири на новите генерации, ќе ја претстави последната, трета фестивалска вечер, низа од неговите големи хитови од сите фази на кариерата во различни, раскошни аранжмани, со поддршка на големи инструментални солисти на Новосадскиот биг бенд и Оркестарот на операта на СНП од Нови Сад, и Федор Вртачник, кој ги потпишува аранжманите. Ќе донесе нова боја и ново искуство на уживање во класиците како „Продужи даље“, „Гори ватра“, „Једна зима са Кристином“, Ти си ми у крви“, „Тебе чувам за крај“ и многу други.

Здравко Чолиќ, кој досега одржа незаборавни концерти со симфонискиот оркестар во Бања Лука, Пула и Загреб, за прв пат во Србија ќе настапи во ваков состав, а за првпат и на рок фестивал. Затоа, сосем сигурно, покрај бројните приврзаници на неговиот звук од Крагуевац и остатокот од Шумадија, се очекуваат и голем број посетители од другите краишта на Србија.

„Моите пријатели и колеги со години ме убедуваат да создадам репертоар и концерт кој би бил придружуван од голем оркестар. На иницијатива на нашиот познат диригент Федор Вртачник, го започнавме целиот проект. Целосно му оставив да избере од големиот опус на моите песни оние кои ќе добијат нов аутфит и звук, погоден за оваа ексклузивна музичка приказна“, вели Чола.

Дамите најверојатно ќе го сочинуваат мнозинството од публиката на 14-тиот Арсенал фест (27-29 јуни). Да потсетиме, со неговиот бенд Dogstar на главната сцена на 27-ми јуни ќе пристигне уште еден нивни миленик, на планетарно ниво – холивудската ѕвезда Киану Ривс. Главната сцена ќе одекнува со хитовите на Азиската Даб Фондација, која веќе неколку пати ја посети Србија, а дебитираше во Арсенал во 2016 година. Main е резервирана и за Circa Waves, инди-рок бенд од Ливерпул, основан во 2013 година. , како и локални панк-рок легенди Гоблини.

Ник Вест доаѓа на Garden Stage. Кралицата на бас гитарата, која е синоним за сценско присуство, во текот на кариерата соработувала со великани како Принс, Џон Мајер, Квинси Џонс… Што се однесува до градината на Застава, настапите на реномирани регионални имиња како Лету пајк, Војко В. и Ритамот на бунтот.

Цената на комплет влезници за сите три дена на Арсенал фест 2024 до 16 февруари е 4.500 динари, а дневните билети се пуштени во продажба од денеска по цена од 2.500 динари. Билетите може да се купат преку веб-страницата www.tickets.rs и на сите нивни продажни места.

Фото: Индир Мердановиќ