Кијану Ривс и неговиот бенд со концерт во Крагуевац

Познатиот холивудски актер Кијану Ривс со својот бенд „Dogstar“ во кој свири бас гитара е првото потврдено име на Arsenal Fest 2024, кој ќе се одржи од 27 до 29 јуни во Кнежевскиот Арсенал во Крагуевац!

Планетарната суперѕвезда, шармер кој со децении плени, не само со својата глума и изглед, туку и со својата непосредност, скромност и хуманост, ќе им се претстави на крагуевачани, но секако и на бројни гости од земјата и регионот, помалку познатата, но многу важна за него, музичката страна на вашата личност.

„Dogstar“, алтернативен бенд од Лос Анџелес, составен, покрај Ривс, од пејачот-гитарист Брет Домроуз и тапанарот Роберт Мејлхаус, продолжи со активност минатата година по пауза од две децении, објавувајќи го својот трет албум „Somewhere Between the Power Lines and Palm Trees” на нивната независна издавачка куќа „Dillon Street Records“. Првите две изданија, „Our Little Visionaryи „Happy Ending“ датираат од 1996 и 2000 година. Бендот е формиран во 1991 година, а четири години подоцна си замина оригиналниот пејач и гитарист Грег Милер, а неговата улога ја презеде Домроуз, дотогаш придружниот вокал. Во првата фаза од работата на бендот, Кијану Ривс беше холивудска ѕвезда во подем, а сега се враќа како еден од најголемите светски актери во последните триесет години Во многу богата кариера, тој направи низа од шеесет блокбастери како „Матрикс“, „Џон Вик“ и многу други.