Раде Шербеџија ја преработи една од најубавите југословенски рок балади

По 37 години Раде Шербеџија ја оживеа една од најубавите ЈУ поп-рок љубовни песни, баладата на „Црвена јабука“, „Са твојих усана“.

Таа е првата сингл плоча на сараевската поп-рок група „Црвена јабука“. Објавена е за издавачката куќа Југотон во 1986 година како дел од промоцијата на нивниот дебитантски (ненасловен) албум. Автори на двете песни беа Дражен Ричл и Златко Арсланагиќ. Првично беше свирена на акустична гитара пред 37 години, а ја пееше Дражен Ричл во придружба на други музичари од „Црвена јабука“, а пошироката публика за прв пат ја запозна нејзината убавина во ноќна програма ​​„Црна овца“ на Телевизија Сараево. Во текстот на баладата е употребен дел од стихот од севдалинот „Крај танахна шадрвана“:  još pamtim legende starih plemena što za ljubav glavu gube i umiru kada ljube.

Продуцент беше поранешниот пејач и водач на сплитската рок група „Метак“, Жељко Бродариќ – Јапа. Двете песни од оваа плоча беа вклучени, малку подоцна, на нивниот деби албум, кој беше огромен успех кај публиката ширум Југославија.

Овој аранжман заеднички го аранжираат ко-основачот, коавтор на песната и долгогодишен фронтмен Златко Арсланагиќ и гитаристот Зоран Шербеџија, додека видео продукцијата на синглот е на познатиот режисер и син на Раде, Данило Шербеџија.